Poročilo o dirki | F1 Velika Britanija 2024

Lewis Hamiton zmaga na Veliki nagradi Velike Britanije leta 2024 in tako konča skoraj triletno čakanje na zmago v F1. Vodilni dirkač prvenstva Max Verstappen je končal na drugem mestu pred Lando Norrisom.

V kvalifikacijah za letošnjo Veliko nagrado Velike Britanije so prevladovali domači dirkači George Russell, Lewis Hamilton in Lando Norris. Nizozemec in vodilni v prvenstvu Max Verstappen se je moral zadovoljiti s četrtim mestom.

Sam začetek dirke je bil najboljši za Russella, ki je zadržal prvo mesto pred Hamiltonom. Norris je padel na četrto mesto za Verstappnom.

Uvrstitev po desetih krogih v prvi deseterici je bila naslednja: Russell, Hamilton, Verstappen, Norris, Piastri, Sainz, Stroll, Leclerc, Hülkenberg in Alonso.

V 15. krogu je Norris prehitel Verstappena in dirkači so se začeli pripravljati na dež, ki je sledil.

Takoj ko je začelo deževati, se je pred Verstappena uvrstil tudi Piastri. Hamilton je nato v 18. krogu prevzel vodstvo, vendar ne za dolgo. Voznika McLarna sta bila takrat zelo hitra, Norris je prevzel vodstvo, za njim pa se je pripeljal Piastri.

Nekateri vozniki so se nato odpeljali v bokse za vmesne pnevmatike. Vendar ne vodilni na dirki.

To se je spremenilo v 27. krogu. Vsi vodilni so šli po vmesne gume - z izjemo Piastrija, ki je ustavil krog pozneje in pobral izgubo.

Vrstni red na čelu je bil naslednji: Norris, Hamilton, Verstappen, Russell in Sainz. Norris je padel na sedmo mesto.

V 34. krogu je Russell zaradi tehničnih težav odstopil z dirke.

Steza se je nato začela sušiti in približno 15 krogov pred ciljem je bil na vrsti zadnji krog zavijanja v bokse - tokrat so se dirkači odločili za suhe pnevmatike.

Hamilton, Verstappen in Piastri so se v bokse odpravili v 39. krogu. Norris je pnevmatike zamenjal krog pozneje, vendar je zaradi zakasnelega postanka v boksih izgubil vodstvo in padel na drugo mesto za Hamiltonom.

Hamilton nato ni nikoli več izpustil prvega mesta in je dosegel svojo prvo zmago po letu 2021.

V preostalih krogih je Norris izgubil položaj pred Verstappnom.

Piastri je osvojil točke za četrto mesto pred Sainzem, ki je osvojil točko za najhitrejši krog dirke.

Deseterico najboljših so dopolnili Hülkenberg, Stroll, Alonso, Albon in Tsunoda.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.